Craniosacral Osteopathy. (CSO)

Pro pochopení principu na kterém spočívá tato terapie je třeba podívat se nejprve na anatomii centrální nervové soustavy. Velice zjednodušeně řečeno, mozek a mícha plavou. Ano, jsou obaleny třemi vrstvami plen, mezi kterými je mozkomíšní mok. Tato tekutina, tento mok, se stará o výživu a o odstraňování odpadů látkové výměny z centrální nervové soustavy. Tato tekutina ovšem není statická, ale pohybuje se, vzniká v mozkových komorách a vstřebává se díky jemnému cévnímu zásobení právě v míšních obalech. Tento pohyb, puls, se dá běžně nahmatat, podobně jako srdeční puls a jeho frekvence je 8-12 tepů za minutu.

Náš mozek a mícha jsou tedy uloženy ve vodním polštáři, který je velice jemně masíruje. Problémy pochopitelně nastávají, když jsou tato pružnost obalů a kraniosakrální puls nějakou příčinou narušeny. Odnáší to pak náš mozek a mícha. Jaké to mohou být příčiny? V první řadě fyzické úrazy. Pády na zadeček, které zablokují puls v pánvi, úrazy hlavy, které blokují velice malý pohyb lebečních kostí. Porodní a poporodní traumata. Problémy mohou způsobit i úrazy na končetinách, kde vnější fyzický náraz může způsobit omezení pulsace moku v hlavě a být tak příčinou například bolení hlavy. Dalšími příčinami mohou být chemická intoxikace, příklad alkohol nebo drogy. CSO je schopna uvolnit cévní zásobení mozku a tím postupně výrazně přispět k jeho detoxikaci. To samozřejmě platí i pro zánětlivá onemocnění jako je třeba meningitis. 

Pomocí CSO mohu nepřímo ovlivnit limbický systém ve středním mozku a napomoci tak harmonizovat emoční sféru. Díky uvolnění spodiny lebeční může přirozená pulsace mozkomíšního moku zotavit hypotalamus, hypofýzu a tím produkci neurohormonů. Tak lze podpořit léčbu například deprese. 

Ošetření je velmi jemné, tlak, který se vyvíjí na měkké tkáně nebo kosti není větší než tíha desetikoruny.

Seznam onemocnění, při nichž může být CSO nápomocna: 

Artismus, astma, bolesti hlavy, migrény, cerebralní paralýza, downův syndrom, deprese, DMO, enuréza - noční pomočování, epilepsie, exophtalmus - vystoupení oka z očnice, horečka, mentální retardace, meniere syndrom, motání hlavy – závratě, ochrnutí obličeje,cukání v obličeji, glaukom - zelený zákal, chřipka, onemocnění oběhového systému srdce, hyperkinetický syndrom, herpes - pásový opar, hypertenze - vysoký krevní tlak, neurastenie, rachitida – křivice,nespavost, sinisitis - zánět vedlejších nosních dutin, skolióza, strabismus, struma, smyslové vady, neuralgie trigeminu, patologické změny páteře, zápal mozkových blan, záněty středouší. 

Školitel: Mgr.Radek Neškrabal  csosteopatie.cz